Fuldt hus  ved foreningens foredrag om sund livsstil

Fuldt hus ved foreningens foredrag om sund livsstil

 

Foreningens kursusudbud trækker folk til huse rundt omkring i landet. Sidst i Kolding hvor Martin Kreutzer, den kendte ernærings- og træningsekspert, var på programmet. Han holdt et spændende foredrag om sund livsstil og antiinflammatorisk kost,  - et emne, der er meget oppe i tiden og som interesserer rigtig mange mennesker.

Han beskrev blandt andet, hvor meget det betyder, hvad man spiser. Kosten påvirker både livsstil og den daglige trivsel, og antiinflammatorisk kost har betydning i forhold til at få mere overskud og styrke til at tackle livets udfordringer. Vi havde i sidste udgave af vores medlemsblad en artikel om hvad der kan godt at spise.
Du kan læse artiklen 'spis dig til sundhed og velvære' her
 

Kolding er blot én af de mange byer, hvor Dansk Fibromyalgi-Forening holder foredrag, kurser og cafémøder for nogle af de ca. 100.000 mennesker, der anslås at have sygdommen i Danmark. 
Læs her hvad de skrev i Jydske Vestkysten om vores besøg

Nyhedsbrev