FSF's formand, Søren Harboe, modtager donationen fra Storkøbenhavnske Odd Fellow Logers Humanitære Fond ved næstformand Claes Fréder. (Foto: Thomas Eiersted)

FSF's formand, Søren Harboe, modtager donationen fra Storkøbenhavnske Odd Fellow Logers Humanitære Fond ved næstformand Claes Fréder. (Foto: Thomas Eiersted)

FSF har modtaget en donation fra Storkøbenhavnske Odd Fellow Logers Humanitære Fond

FSF’s formand, Søren Harboe, var i den anledning til en reception hos Odd Fellow Logen i København på logens årlige donationsdag.

Ved receptionen fortalte Søren Harboe om fibromyalgi og de mange vigtige indsatser, som FSF udfolder i vores daglige arbejde for mennesker med fibromyalgi og deres pårørende.

Fra alle os i FSF skal der lyde en stor tak for donationen og for den flotte motivering fra logens næstformand, Claes Fréder:

”Fonden har valgt at støtte Fibromyalgi-& Smerteforeningen, fordi de udfører et uvurderligt arbejde for en stor - og ofte overset - gruppe af mennesker, der lever med kroniske smerter og komplekse livsvilkår.

Fibromyalgi er en lidelse, som endnu ikke er fuldt forstået, og som kan have dybt indgribende konsekvenser for både den ramte og deres pårørende – fysisk, psykisk og socialt.

Foreningen arbejder målrettet for at skabe synlighed omkring sygdommen og for at forbedre vilkårene for mennesker med fibromyalgi.

Gennem oplysning, støtte og politisk interessevaretagelse er foreningen med til at sikre, at denne patientgruppe ikke bliver glemt i den offentlige debat om sundhed og arbejdsliv.

De kæmper for et mere rummeligt arbejdsmarked, bedre behandlingsmuligheder og anerkendelse af de udfordringer, sygdommen medfører.

Da fibromyalgi ikke kan helbredes, er det afgørende med en stærk forening, der hjælper patienter med at håndtere deres hverdag og finde veje til at leve et godt liv trods smerterne.

Med Fondens donation ønsker vi at støtte dette vigtige arbejde og være med til at sikre, at endnu flere får adgang til den hjælp, viden og forståelse, de har brug for.”